A Microsoft kötelezővé tette a frissítést a Windows 10-el kapcsolatban. Mit lehet tenni ez ellen? Érdemes váltani? Megpróbáltam összegyűjteni az érveimet és az eddigi tapasztalataimat, ezzel is segítve a döntést.
Szóval először megosztanám a saját tapasztalataimat. Jó néhány laptoppal találkoztam az elmúlt időben, ahol a rendszerfrissítés problémákat okozott. Volt ahol kisebb bugok fordultak csak elő például egy mobilinternetet nem akart felismerni a frissített rendszer, de volt olyan is, ahol teljes újratelepítés vált szükségessé.
Két fajta hiba fordult eddig elő:
1. A kisebb hibák esetleg kényelmetlenséget okoztak, olyannal még nem találkoztam ahol ez hardvert tett volna tönkre, vagy maradandó károsodást okozott, de kizártnak ezt sem tartom.
2. A második típus, hogy a frissítés után fél óra kegyetlen küzdelem után is csak egy parancssort sikerül elővarázsolni a már futó rendszerből. Ez indokolja a Windows 7 vagy 8 újratelepítését.
A második esetre akkor készülj fel, ha sok programod fut a gépen, esetleg néhány olyan is, ami a rendszer karbantartását végzi. A Windows 10, mivel nem tiszta telepítésről van szó, megpróbálja a feltelepített szoftvereket megtartani több kevesebb sikerrel, azonban ez időnként problémát okoz.
Egy viszonylag új gépen elméletileg kisebb a hibalehetőség, de én mindenképpen biztosabbnak tartom a tiszta telepítést mint a frissítést (szerintem megalapozott ez a tény :)).
Hogyan frissítsek?
Ha mindenképpen frissítésre adjuk a fejünket, előtte próbáljuk meg a felesleges programokat eltávolítani, sőt egy komolyabb vírus illetve spyware-irtás sem árt. Szóval legyen a rendszer minél közelebb a friss telepítés állapotához, vagyis a gyári állapothoz. Garancia persze ekkor sincs arra vonatkozólag, hogy minden jól fog működni. Érdemes elolvasni frissítés előtt a VS.hu cikkét, remek összefoglalót találhatunk itt a rendszer 2015-nyári állapotáról.
Milyen esetekben nem ajánlom a frissítést?
Vannak bizonyos esetek, ahol még egyenlőre kifejezetten ellene vagyok a frissítésnek, ezek pedig a fentebb említett hibajelenségeket okozó gépek közös jellemzői:
- 3 évnél régebbi laptopok és asztali gépek (asztali gépet ugyan nem kellett még ez miatt javítanom, de elképzelhető hogy gond lehet)
- rendszerkarbantartó programok futnak rajta
Ha mégsem akarok frissíteni, hogyan kerülhetem azt el?
Sajnos a legfrissebb hírek szerint a Microsoft kötelezővé tette a frissítést, azonban ez elkerülhető, és valószínűleg az is marad. Erre az automatikus frissítések letiltása a megoldás. Így csináld:
- Start-> Futtatás
- írd be ezt: services.msc
- a megjelenő listában keresd meg a Windows Update-et, majd kattints rá duplán
- Az indítás típusa legyen ez: Letiltva
- Alkalmazzuk a beállítást (ez pár percig eltarthat, de várjuk ki)
- Újraindítás
Fontos! Ha így teszünk akkor megakadályozzuk mindenféle rendszerfrissítést, ami kiterjedhet hibajavításokra, vagy friss driverek automatikus frissítésére!
Utószó
Én szeretem az új dolgokat kipróbálni, azonban a Windows 10-től egyenlőre még ódzkodom. A fő ok nem is annyira a rendszerstabilitás, hiszen ez egy jelenleg fennálló probléma, amire mérnökök tömkelege keresi a megoldást. Az én fő problémám inkább a felügyelet. A Windows 8 esetében is megkövetelte már a rendszer a bejelentkezést, a Microsoft-hoz, a Windows 10 esetében azonban ez talán még jobban előjön.
De mit is jelent ez? Minden tevékenységünket nyomon tudja követni a gyártó. Ami nem feltétlenül rossz, hisz elméletileg a felhasználói élmény fokozása érdekében teszik és elméletileg névtelenül gyűjtenek adatokat. De a rendszer lehetővé teszi a komolyabb ellenőrzést is.
Nem osztom az összeesküvés-elméletek rajongóinak elképzeléseit, de egy kis paranoia még senkinek sem ártott :).
Ha van valami tapasztalatod oszd meg azt velem és a blog olvasóival úgyszintén! Írj egy hozzászólást!